Az áru visszaküldése mindig egy kicsit kényes ügy volt, és az állandó „vitát” az eladó, aki az árut eladta, és a vásárló között, aki az árut megszerezte, képezte, akár a hagyományos boltban, akár az elektronikus áruházakban, úgynevezett webshopokban.
Természetesen mindehhez hozzájárult a jogi ismeretek hiánya, mivel valószínűleg egyik fél sem ismerte és nem ismeri kellő mértékben a jogait és kötelezettségeit, és mindkét fél a „szokásjogról” származó jogokat érvényesítette, amelyek bizonyos szokásokon alapulnak az adott időpontban és helyen, de nem mindig állnak kapcsolatban az aktuálisan érvényben lévő jogszabályokkal.
Egy másik bonyodalmat jelenthet a jog alkalmazása abban, hogy a vásárló természetes személy (állampolgár) vagy jogi személy (például Kft., Bt.) – mivel mindkét esetre más jogszabályok vonatkoznak.
Ebben a cikkben a természetes személy vásárló jogait fogjuk tárgyalni.
Áru visszaküldése hagyományos boltban
Ez az áruk vásárlása közvetlenül az üzletben, az eladó üzleti helyiségében, ahol a vásárló az árut megismerhette mennyiség, minőség szempontjából, sőt, akár ki is próbálhatta azt.
Ilyen esetben nem áll jogában visszaküldeni az árut ok megadása nélkül és visszakérni a vásárlási árat, ha az eladóval a vásárlás előtt nem állapodott meg a visszaküldés lehetőségében. Az eladónak nincs törvényi kötelessége az áru visszaküldésére és a vásárlási ár visszatérítésére.
Természetesen az év végi időszakban, amikor néhány ajándék nem megfelelő, a kereskedők érzékenyebben közelítik meg a kérdést, és egyesek, még ha nincs is jogi kötelezettségük, elfogadhatják az árut és visszafizethetik a vásárlási árat, vagy kicserélhetik az árut egy másikra, de fontos megjegyezni, hogy ez nem kötelezettségük, hanem csak egy jog, amit bármikor elutasíthatnak.
Gyakrabban találkozunk azzal, hogy az eladó hajlandó kicserélni az árut ugyanarra, csak más méretben, ha helytelen a méret, a szín, vagy néha másra, és kiállít egy kupont a visszaküldött áru értékében – nem megfelelő ajándékot –, amely jogosítja a vásárlót arra, hogy terméket vásároljon az eladó üzletében.
Fontos megjegyezni, hogy az ilyen eladói eljárás teljes mértékben összhangban van az érvényben lévő jogszabályokkal.
Azonban teljesen más a helyzet, ha az áru nem eltávolítható hibát mutat, és Ön a vásárlási ár visszatérítését szeretné kérni a reklamáció keretében, de ez már a blogunk következő cikkében lesz tárgyalva.
Áru visszaküldése távolról vásárolt terméknél, webshopban
Ez az a helyzet, amikor a vásárló interneten (webshop) vagy telefonos ajánlat útján vásárolt árut, és nem volt lehetősége megismerkedni az áru mennyiségével, minőségével, és az áru, amit rendeltek és kézhez kaptak, nem felel meg az interneten szereplő képeknek vagy a telefonos operátor ígéreteinek.
Más szóval, a törvényes jog a termék visszaküldésére indoklás nélkül csak akkor keletkezik, ha a vásárló a következő módon vásárolta meg az árut:
- a) távolról kötött szerződés keretében, vagy távközlési eszközként telefon, internet, írásos rendelés stb. használatával,
- b) szerződés, amit az eladó üzlethelyiségein kívül kötöttek (például promóciós akció egy kiállításon, ahol kedvezőbb pénzügyi feltételek mellett rendelhet árut, amit az eladó a megadott szállítási címre fog kiszállítani, stb., lényeges, hogy a szerződés az eladó üzlethelyiségein kívül jött létre).
Ebben az esetben a vásárló jogosult a szerződés felmondására és az áru indoklás nélküli visszaküldésére az eladónak 14 napon belül az áru átvételétől számítva írásos formában vagy más tartós adathordozón. Mindig a szerződéskötés módjának megfelelően kell érvényesíteni a szerződés felmondásának jogát, tehát ha szóban történt, elegendő egyértelmű szóbeli nyilatkozat a szerződéstől való elállásról. Ezzel kapcsolatban figyelmeztetnénk, hogy bár elegendő a szóbeli nyilatkozat, ajánlott a jognyilatkozatok bizonyítható formáját választani, hogy elkerüljék a különféle problémákat a nyilatkozat tartalma és határidőjének igazolása során.
A szerződés felmondásához használhatja az eladó által az áruval átadott nyomtatványt, és ezt 14 napon belül kell benyújtani a vásárlás után.
Miután megkapta a szerződés felmondásának valamely formáját, az eladónak kötelessége, hogy indokolatlan késedelem nélkül, de legkésőbb 14 napon belül visszafizesse a vásárló számára az összes kifizetett összeget, amit a szerződés alapján vagy annak kapcsán kapott, beleértve a szállítási költségeket, postai díjakat stb., ha az eladó és a vásárló nem állapodtak meg másképp. A 14 napos határidő a vásárlóra is vonatkozik, mivel ebben az időszakban köteles visszaküldeni, visszaszállítani vagy átadni az árut az eladónak.
A határidők betartásával kapcsolatos bonyodalmak elkerülése érdekében a legjobb, ha az árut és a szerződés felmondását együtt küldi vissza.